niedziela, 16 maja 2010
Kalejdoskop - tutorial

Niektórzy szyją ręcznie, bo nie mają maszyny, a niektórzy szyją ręcznie, bo lubią. Ja należę teraz do tej drugiej grupy osób (jak nie miałam maszyny do głowy mi nie przyszło by szyć ręcznie narzutę i teraz trochę tego żałuję).

Szyję teraz parę kalejdoskopów do mojej narzuty i korzystając z okazji pokażę jak u mnie wygląda ręczne szycie takiego kalejdoskopu - dokładnie takiego:

by Jednoiglec

 

Mój kalejdoskop składa się z sześciu trójkątów, wymiary najdłuższych boków: ok. 7 cm, podstawa trójkąta ma długość ok. 7,5 cm (właściwie ten kalejdoskop mógłby być uszyty na maszynie, ale ja jakoś nie mam cierpliwości do maszynowego szycia kalejdoskopów:).

Uszyłam go z tkaniny Gothic Flower z kolekcji Mezzanine zaprojektowanej przez Patty Young (ta tkanina bierze udział w Patchworkowej bitwie na poduszki).

Mam spory zbiór tkanin i dość często szyję z pasowanych elementów, ale i tak staram się pasować wzory "ekonomicznie". Ten kalejdoskop należy do dość oszczędnych:

by Jednoiglec

Przy krojeniu poszczególnych elementów często korzystam z plastikowych szablonów, ale tym razem mój kalejdoskop musiał mieć określone wymiary (by pasować do reszty elementów) - wycięłam więc z papieru trójkątną ramkę i w ten sposób znalazłam odpowiedni wzór na tkaninie, a potem korzystałam już ze zwykłego trójkąta by wyciąć wzór (zawsze przygotowuję sobie szablon, który będzie potem "papierkiem" do obszycia, a tnę dodając margines na szew).

Zapasy na szwy powinny być co najmniej 5mm. Jeśli są większe to łatwiej się fastryguje, jeśli są mniejsze to może doprowadzić to do prucia poszczególnych elementów (przyznaję się bez bicia: dość często zdarza mi się w niektórych miejscach robić mniejsze zapasy, ale wtedy zabezpieczam szwy specjalnym płynem i pikuję w odpowiedni sposób by wzmocnić te miejsca).

Po wycięciu została taka dziura:

by Jednoiglec

A to już gotowy do sfastrygowania element (przyłożyłam papierek na prawej stronie by pokazać jak pasowałam wzór - by ułatwić sobie pracę zaznaczam gdzie jest góra, a gdzie dół - w tym przypadku to jest dość istotne, gdyż boki trójkąta nie są równe):

by Jednoiglec

Fastrygujemy wzór przykładając papierek na lewej stronie - o tak:

by Jednoiglec

Spinamy szpilką (wbijam szpilkę po tej samej stronie, po której znajduje się papierem, gdyż w ten sposób łatwiej jest uniknąć przesunięcia papierka na tkaninie):

by Jednoiglec

Teraz zaginamy rogi tkaniny dokładnie przy brzegu papierka. Tak wygląda zaginanie pierwszego rogu: 

by Jednoiglec

A tak drugiego: 


by Jednoiglec

Wbijamy igłę z nawleczoną nitką (ja stosuję podwójną nitkę zakończoną supełkiem) w ten sposób by przebić dwie warstwy tkaniny, ale nie przebić papierka:

by Jednoiglec

 Sporo osób przeszywa tylko raz w każdym rogu trójkąta. Ja przeszywam dwukrotnie, gdyż większość moich elementów jeszcze trochę poczeka na zszycie ich razem, są przed każdym przygotowywaniem nowych elementów rozkładane na podłodze, więc muszą wytrzymać w niezmienionej formie:).

Drugie przeszycie wygląda tak:

by Jednoiglecby Jednoiglecby Jednoiglec

 W ten sam sposób należy przeszyć wszystkie rogi trójkąta. Ostatni ja przeszywam w ten sposób (wykorzystuję istniejący supełek by połączyć oba końce nici razem - mam słabość do plątania supełków):

by Jednoiglecby Jednoiglec

Po skończonej pracy trójkąt wygląda następująco (podczas fatrygowania nie przywiązuję wagi do dokładnego zaginania boków trójkąta - po przefastrygowaniu całości zaprasowuję te boki żelazkiem):

by Jednoiglec

I oto wszystkie sfastrygowane elementy razem (po wyprasowaniu, ale jeszcze przed zszyciem):

by Jednoiglec

Teraz wystarczy zszyć wszystkie elementy razem. Elementy zszywa się ze sobą na tzw. okrętkę (zdjęcia wkleję wieczorem - zapomniałam sfotografować ten fragment, a wieczorem znów jakieś kalejdoskopy będę zszywała:).

Dopóki kalejdoskop nie zostanie zszyty z innymi elementami lepiej jest nie wyciągać papierków (sprawiają, że całość ładnie trzyma kształt). Po zszyciu z innymi elementami usuwa się także fastrygę (dlatego dobrze jest użyć do fastrygowania kontrastującej z tkaniną nici).

 

*******

To mój pierwszy tutek i mam nadzieję, że wybaczycie mi niedociągnięcia, niepotrzebną paplaninę i jakość zdjęć:)

Ja zszywam w ten sposób, ale wiem, że każdy kto szyje ręcznie kalejdoskopy ma wypracowany swój sposób (być może łatwiejszy i mniej pracochłonny). Jeśli coś niejasno opisałam, to pytajcie!

Bardzo ciekawy tutorial o maszynowym zszywaniu sześciokątów znalazła jedna foremka (Iwki):

http://www.kayewoodtv.com/ktv/?dlink=true&chn=0&vid=ktvvids/Hexagon_Cut_and_Sew.flv

*******

Inne moje kalejdoskopy i potęp prac przy Hexagon Quilt możecie obejrzeć TUTAJ.

piątek, 18 grudnia 2009
Be crafty!

Znalazłam fajne tutoriale na blogu Cariny (po prostu kliknijcie na zdjęcie by przenieść się na blog Cariny):

/ I found some nice tutorials on Carina's blog (just click on the photo and you will be transferred to Carina's blog):

by Carina

Jeśli nie jesteś biegła w szyciu - nic nie szkodzi! Z tym tutorialem uszyjesz piękną okładkę na szkicownik - wszystko jest zrozumiale opisane krok po kroku!!!

/ If you are not at good at sewing - it doesn't matter! With this tutorial you will sew a beautiful cover for your sketchbook - everything is clearly written step by step!!!

 

by Carina 

by Carina 

Po prostu uwielbiam te kwadraty, gdyż przypominają mi moje dzieciństwo. Gdy byłam młodą dziewczyną moja Mama przygotowała takie kwadraty i zrobiłyśmy z nich całkiem fajną (hipisowską:) kamizelkę (chciałabym mieć jakieś zdjęcia tej kamizelki...).

/ I just love these squares, becasue it reminds me my childhood. When I was a young girl my mother prepared some similar squares for me and we put it into a really nice (hippie:) vest (I wish I could have a photo of this vest...).

 

Na blogu Cariny jest więcej tutoriali - wystarczy odwiedzić jej blog i do roboty! :)

/ On Carina's blog you will find more tutorials - just visit her blog and to the work! :)

sobota, 07 listopada 2009
Tutotiale - dla dzieci

/ Tutorials - for kids


Znalazłam parę ciekawych tutoriali. Dziś rzeczy dla dzieci (wystarczy kliknąć na zdjęcie):


/ I found a few interesting tutorials. Today things for kids (just click on the photo):

from One red robinfrom blogspotfrom Etsy

 

by Making it lovely

Banner Jednoiglec (jeśli potrebujesz mniejszego - napisz)

Skopiuj kod i wklej na swoją stronę:

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

free counters

I am a
Snapdragon

What Flower
Are You?

Julia Jednoiglec

Create Your Badge

Image Hosted by ImageShack.us