środa, 09 czerwca 2010
A Boys Story

Quilt dla chłopca? Ciężka sprawa:) dawno temu znalazłam ciekawą pozycję prezentującą wzory quiltów dla chłopców w różnym wieku, ale zapomniałam się z Wami tym podzielić (tzn. nie zapomniałam, ale zapodziałam e-mail, w którym miałam namiary na tę książkę). Ale dziś już mogę zaprezentować książkę A Boys Story autorstwa Anni Downs Hatched and Patched:

/ Quilt for a boy? Rough going:) long time ago I found a book presenting quilt patterns for boys at every age, but I forgot to share with this (well... I didn't forget, but I lost the e-mail about it). But today I can present you a book titled A Boys Story by Anni Downs Hatched and Patched:

by Anni Downs Hatched and Patched

by Anni Downs Hatched and Patched

by Anni Downs Hatched and Patched

Odwiedźcie stronę Amy albo jej bloga (znajdziecie tam sporo różnych pomysłów, nie tylko patchworkowych).

/ Visit Anni's site or blog (you'll find there a lot of different ideas, not only for quilting).

Robert Kaufman - zapowiedź

Zapowiadane tkaniny Michael'a Miller'a są już w drodze, Matrioszki też już za chwilę wsiądą do samolotu, a tym czasem zamówiłam przepiękne tkaniny Roberta Kaufmana, które powinny być w sklepie w sierpniu:

by Robert Kaufman

by Robert Kaufmanby Robert Kaufman

by Robert Kaufmanby Robert Kaufmanby Robert Kaufman

Będą też tasiemki Farbenmix, które już dawno temu wpadły mi w oko - m.in. takie:

By Farbenmix

By Farbenmix 

wtorek, 08 czerwca 2010
Patchworkowa bitwa na poduszki 2010 - przedłużenie terminu

W związku z licznymi sugestiami moich Klientek postanowiłam przedłużyć termin składania prac konkursowych do 15 września 2010 r.

Sporo osób zaopatrzyło się w konkursowe tkaniny i mam nadzieję, że praca wre:))) a jeśli jeszcze nie przeszła fazy od dumania to realizacji, to nie ma powodów do paniki: czasu jest jeszcze sporo. Będę systematycznie Was "poganiać" - tak żeby osoby zainteresowane nie zapomniały o konkursie:)

Dodatkowo osoby, które kupiły konkursowe tkaniny zanim Bitwa się rozpoczęła będą miały szansę przesłać poduchy stworzone wcześniej! Warunek jest jeden: trzeba przesłać też jedną nową poduchę (z którejś z konkursowych tkanin zakupionej w regulaminowym czasie).

czwartek, 27 maja 2010
Nowości Michael Miller Fabrics

Pojawiły się już nowości produkcji Michael Miller Fabrics. Jeszcze nie odebrałam zamówionych tkanin (są już gotowe do wysyłki!), a zastanawiam się które zamówić...:)

Urzekły mnie sówki:

by MMF

Gitary też są niczego sobie:

by MMF

A ten wzór jest taki radosny!

by MMF

 

Na pewno zamówię parę wzorów z nowej kolekcji Patty Young (widziałam ją już jakiś czas temu na jej blogu) - być może któreś (wszystkie?:) z tych:

Playdate by Patty Young for MMFPlaydate by Patty Young for MMFPlaydate by Patty Young for MMFPlaydate by Patty Young for MMF

wtorek, 25 maja 2010
Sugar Snap, California Dreamin i Meadowsweet

Dziś taki szybki post:)

Najpierw zdjęcie czterech tkanin, które razem wyglądają po prostu cudnie!

(patrząc od góry: Vintage Paisley, Lace, California Dreamin' oraz Chain Flower)

photo by Jednoiglec

(jestem tłukiem komputerowym i coś mi się dzieje niedobrego ze zdjęciami jak zmniejszam ich rozmiar:/)

I jeszcze drobiazg uszyty przeze mnie z tych dwóch tkanin (jedna w roli podszewki): 

by Jednoiglec 

niedziela, 23 maja 2010
Matrioszki, jelonki i inne guziki

Już są dostępne nowe guziki - m.in. matrioszki i jelonki:)

by Jednoiglecby Jednoiglecby Jednoiglecby Jednoiglecby Jednoiglecby Jednoiglecby Jednoiglec

Kliknij TUTAJ by zobaczyć szczegóły.

niedziela, 16 maja 2010
Kalejdoskop - tutorial

Niektórzy szyją ręcznie, bo nie mają maszyny, a niektórzy szyją ręcznie, bo lubią. Ja należę teraz do tej drugiej grupy osób (jak nie miałam maszyny do głowy mi nie przyszło by szyć ręcznie narzutę i teraz trochę tego żałuję).

Szyję teraz parę kalejdoskopów do mojej narzuty i korzystając z okazji pokażę jak u mnie wygląda ręczne szycie takiego kalejdoskopu - dokładnie takiego:

by Jednoiglec

 

Mój kalejdoskop składa się z sześciu trójkątów, wymiary najdłuższych boków: ok. 7 cm, podstawa trójkąta ma długość ok. 7,5 cm (właściwie ten kalejdoskop mógłby być uszyty na maszynie, ale ja jakoś nie mam cierpliwości do maszynowego szycia kalejdoskopów:).

Uszyłam go z tkaniny Gothic Flower z kolekcji Mezzanine zaprojektowanej przez Patty Young (ta tkanina bierze udział w Patchworkowej bitwie na poduszki).

Mam spory zbiór tkanin i dość często szyję z pasowanych elementów, ale i tak staram się pasować wzory "ekonomicznie". Ten kalejdoskop należy do dość oszczędnych:

by Jednoiglec

Przy krojeniu poszczególnych elementów często korzystam z plastikowych szablonów, ale tym razem mój kalejdoskop musiał mieć określone wymiary (by pasować do reszty elementów) - wycięłam więc z papieru trójkątną ramkę i w ten sposób znalazłam odpowiedni wzór na tkaninie, a potem korzystałam już ze zwykłego trójkąta by wyciąć wzór (zawsze przygotowuję sobie szablon, który będzie potem "papierkiem" do obszycia, a tnę dodając margines na szew).

Zapasy na szwy powinny być co najmniej 5mm. Jeśli są większe to łatwiej się fastryguje, jeśli są mniejsze to może doprowadzić to do prucia poszczególnych elementów (przyznaję się bez bicia: dość często zdarza mi się w niektórych miejscach robić mniejsze zapasy, ale wtedy zabezpieczam szwy specjalnym płynem i pikuję w odpowiedni sposób by wzmocnić te miejsca).

Po wycięciu została taka dziura:

by Jednoiglec

A to już gotowy do sfastrygowania element (przyłożyłam papierek na prawej stronie by pokazać jak pasowałam wzór - by ułatwić sobie pracę zaznaczam gdzie jest góra, a gdzie dół - w tym przypadku to jest dość istotne, gdyż boki trójkąta nie są równe):

by Jednoiglec

Fastrygujemy wzór przykładając papierek na lewej stronie - o tak:

by Jednoiglec

Spinamy szpilką (wbijam szpilkę po tej samej stronie, po której znajduje się papierem, gdyż w ten sposób łatwiej jest uniknąć przesunięcia papierka na tkaninie):

by Jednoiglec

Teraz zaginamy rogi tkaniny dokładnie przy brzegu papierka. Tak wygląda zaginanie pierwszego rogu: 

by Jednoiglec

A tak drugiego: 


by Jednoiglec

Wbijamy igłę z nawleczoną nitką (ja stosuję podwójną nitkę zakończoną supełkiem) w ten sposób by przebić dwie warstwy tkaniny, ale nie przebić papierka:

by Jednoiglec

 Sporo osób przeszywa tylko raz w każdym rogu trójkąta. Ja przeszywam dwukrotnie, gdyż większość moich elementów jeszcze trochę poczeka na zszycie ich razem, są przed każdym przygotowywaniem nowych elementów rozkładane na podłodze, więc muszą wytrzymać w niezmienionej formie:).

Drugie przeszycie wygląda tak:

by Jednoiglecby Jednoiglecby Jednoiglec

 W ten sam sposób należy przeszyć wszystkie rogi trójkąta. Ostatni ja przeszywam w ten sposób (wykorzystuję istniejący supełek by połączyć oba końce nici razem - mam słabość do plątania supełków):

by Jednoiglecby Jednoiglec

Po skończonej pracy trójkąt wygląda następująco (podczas fatrygowania nie przywiązuję wagi do dokładnego zaginania boków trójkąta - po przefastrygowaniu całości zaprasowuję te boki żelazkiem):

by Jednoiglec

I oto wszystkie sfastrygowane elementy razem (po wyprasowaniu, ale jeszcze przed zszyciem):

by Jednoiglec

Teraz wystarczy zszyć wszystkie elementy razem. Elementy zszywa się ze sobą na tzw. okrętkę (zdjęcia wkleję wieczorem - zapomniałam sfotografować ten fragment, a wieczorem znów jakieś kalejdoskopy będę zszywała:).

Dopóki kalejdoskop nie zostanie zszyty z innymi elementami lepiej jest nie wyciągać papierków (sprawiają, że całość ładnie trzyma kształt). Po zszyciu z innymi elementami usuwa się także fastrygę (dlatego dobrze jest użyć do fastrygowania kontrastującej z tkaniną nici).

 

*******

To mój pierwszy tutek i mam nadzieję, że wybaczycie mi niedociągnięcia, niepotrzebną paplaninę i jakość zdjęć:)

Ja zszywam w ten sposób, ale wiem, że każdy kto szyje ręcznie kalejdoskopy ma wypracowany swój sposób (być może łatwiejszy i mniej pracochłonny). Jeśli coś niejasno opisałam, to pytajcie!

Bardzo ciekawy tutorial o maszynowym zszywaniu sześciokątów znalazła jedna foremka (Iwki):

http://www.kayewoodtv.com/ktv/?dlink=true&chn=0&vid=ktvvids/Hexagon_Cut_and_Sew.flv

*******

Inne moje kalejdoskopy i potęp prac przy Hexagon Quilt możecie obejrzeć TUTAJ.

I znów plany:)

Już od dawna marzyłam o tym by zamówić jakąś tkaninę z Matrioszkami. W końcu wybrałam jedną kolekcję:

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to powinna być dostępna w sklepie za jakieś dwa miesiące:)

 

Tkaniny świąteczne zostały już zamówione. Te z kolekcji Michael Miller Fabrics być może będą już w dostawie na początku czerwca (a jeśli nie to przed końcem wakacji). Nad tkaninami świątecznymi Free Spirit jeszcze dumam, ale pewnie je zamówię:)

W deszczu z Amy

Amy Butler przygotowuje wykroje różnych ubrań i przedmiotów użytkowych. Ostatnio do tej grupy dołączyły płaszcze przeciwdeszczowe - dla kobiet, tych większych i tych mniejszych:

by Amy Butlerby Amy Butler

źródło: Amy Butler design

niedziela, 09 maja 2010
Patchworkowa bitwa na poduszki 2010

Niektórzy producenci organizują konkursy na najpiękniejszy patchwork wykonany z produkowanych przez nich tkanin.

Zadałam sobie pytanie: dlaczego sklep internetowy z tkaninami  miałby takiego konkursu nie zorganizować?
Po krótkim namyśle postanowiłam taki konkurs ogłosić!

 

Ogłaszam wszem i wobec pierwszą patchworkową bitwę na poduszki!

  

Zasady są proste:

1) wystarczy kupić w sklepie Jednoiglec 1 FQ z ośmiu zaproponowanych przeze mnie tkanin konkursowych,

2) uszyć z wykorzystaniem tego FQ patchworkową poszewkę na poduszkę.

 


Główną nagrodą w konkursie jest 1 jard tkaniny (wybrany przez Zwycięzcę z ośmiu tkanin konkursowych), zestaw 10 ręcznie robionych guzików kolorystycznie dobranych do tej tkaniny oraz jednorazowa darmowa przesyłka przy zakupach w sklepie Jednoiglec.

Będą też dwie nagrody pocieszenia - dwie wyróżnione osoby otrzymają po 1 FQ (wybrane przez Wyróżnionych z ośmiu tkanin konkursowych), zestaw 5 ręcznie robionych guzików kolorystycznie dobranych do tych tkanin oraz jednorazową darmową przesyłkę na zakupy w sklepie Jednoiglec.

Jeśli liczba uczestników przekroczy 10 osób zostanie też przyznana nagroda publiczności (przez pozostałych uczestników konkursu albo przez odwiedzających mojego bloga - jeszcze muszę nad tym pomyśleć:).

Znając moje upodobanie do rękodzieła można się spodziewać, że nagród w konkursie ostatecznie przyznam więcej:)))

 

Dla osób, które nie mogą wziąć udziału w tym konkursie przygotowałam 1 FQ (wybrany z ośmiu tkanin konkursowych) - wystarczy na swoim blogu napisać jaki konkurs organizuje Jednoiglec (aktywny link + banner, który niedługo zamieszczę. Będę wdzięczna za poświęcenie bitwie osobnego wpisu:).
Spośród osób, które zamieszczą taki post do końca czerwca 2010 r. zostanie wylosowana komputerowo jedna osoba, do której powędruje FQ:)
Po zamieszczeniu posta na swoim blogu tradycyjnie trzeba zostawić komentarz pod tym wpisem.

 

 

A oto dalsze szczegóły patchworkowej bitwy na poduszki (regulamin doprecyzowujący szczegóły techniczne zostanie ogłoszony wkrótce):

1) tkaniny konkursowe:

Floral Charm
by Mich

 Ginger Tile
by Sandi Henderson

 Gothic Flower
by Patty Young

 Par Avion
by Paula Prass

Cool Treats
by Michael Miller Fabrics

Vintage Paisley
by Sandi Henderson

Humming Birds
by Patty Young

Chain Flower
by Sandi Henderson

2) poszewka na poduszkę może być uszyta dowolną techniką (blok patchworkowy, paper piecing, Cathedral Window, aplikacje, Meshwork - cokolwiek podpowie Wam fantazja:), ocenie Jury będzie podlegał przód tej poduszki,

3) wybrana przez Uczestnika tkanina konkursowa musi stanowić główny element przodu poduszki (użycie tkaniny jako bordera nie spełnia tych warunków) - może być połączona z dowolnie wybranymi tkaninami (może też być połączona z innymi konkursowymi tkaninami), zakup konkursowego FQ musi nastąpić po dniu ogłoszenia konkursu,

4) gotowa poszewka na poduszkę musi zostać wysłana przez Uczestnika (na jego koszt) na adres sklepu Jednoiglec do dnia 15 sierpnia 2010 r. (decyduje data stempla pocztowego). Po ocenie poszewek przez Jury zostaną one sfotografowane i odesłane do Uczestników (tym razem na koszt sklepu). Uczestnik proszony jest także o dołączenie do przesyłki kartki z wyborem tkaniny, która ma zostać wysłana, jeśli jego poduszka wygra oraz podpisanego Oświadczenia (zgoda na uczestnictwo w konkursie oraz zgoda na sfotografowanie poszewki i upublicznienie jej wyglądu - treść tego Oświadczenia będzie dostępna wkrótce),

5) po nadaniu przesyłki Uczestnicy proszeni są o wysłanie e-maila z informacją o fakcie nadania przesyłki (na adres jednoiglec@wp.pl),

6) do przesyłek zwrotnych z poszewkami zostaną dołączone nagrody, które przypadły poszczególnym Uczestnikom. Każdy Uczestnik otrzyma komplet 2 ręcznie robionych guzików kolorystycznie pasujących do poszuszki konkursowej. Sklep zastrzega sobie prawo przyznania większej ilości nagród, w tym nagród pocieszenia:)

7) wyniki konkursu zostaną ogłoszone najpóźniej 1 września 2010 r.

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 13

Banner Jednoiglec (jeśli potrebujesz mniejszego - napisz)

Skopiuj kod i wklej na swoją stronę:

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

Image Hosted by ImageShack.us

free counters

I am a
Snapdragon

What Flower
Are You?

Julia Jednoiglec

Create Your Badge

Image Hosted by ImageShack.us